7 zasad diety cukrzycowej

7 zasad diety cukrzycowej.

Cukrzyca w dzisiejszych czasach staje się niemalże codziennością. Każdy z nas zna kogoś ze swojego bliższego lub dalszego otoczenia, kto zmaga się z tą chorobą. Cukrzyca może występować w bardzo wielu odmianach, np. cukrzyca wrodzona, cukrzyca ciążowa lub wieku starczego. Wyróżnia się również dwa jej typy: I oraz II. Oba mają nieco inną charakterystykę. Cukrzyca typu I jest insulinozależna, natomiast typu II nieinsulinozależna. Objawy pierwszego rodzaju to przede wszystkim:

  • duże pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • nieostre lub podwójne widzenie,
  • ogólna apatia, senność, zmęczenie. 

Drugi rodzaj można natomiast rozpoznać po:

  • nieostrym widzeniu, apatii oraz dużemu pragnieniu i zwiększonej częstotliwości oddawania moczu (tak jak w przypadku cukrzycy typu I),
  • chudnięciu, mimo że apetyt jest normalny,
  • łatwym powstawaniu siniaków,
  • zapaleniu pęcherza, skóry lub dziąseł,
  • suchej skórze,
  • mrowieniu albo traceniu czucia w stopach. 

Zdecydowana większość chorych cierpi na cukrzycę typu II (jest to aż od 80 do 90%). 

Ważnym jest, że jeśli zauważysz nawracającą lub stałą obecność któregokolwiek z tych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub przynajmniej wykonaj badania na poziom insuliny we krwi. To pomoże w późniejszym wywiadzie stwierdzić, czy cierpisz na chorobę, jaką jest cukrzyca.

Jeśli już stwierdzona została u ciebie ta dolegliwość lub dotyczy ona kogoś z bliskich ci osób, musisz pamiętać, by stosować się do odpowiednio dobranej przez diabetyka diety. Jednak jest kilka zasad, do których powinni stosować się wszyscy, których ta choroba dotknęła. Oto kilka z nich.

 

 

Białko. 

dieta cukrzycowaW codziennej diecie chorego koniecznie powinno znaleźć się białko, niezależnie od jego pochodzenia (zwierzęcego lub roślinnego). Dlatego należy pamiętać, by posiłki zawierały np. soczewicę, różnego rodzaju kasze, ziarna, pestki, orzechy, fasolę (źródła białka roślinnego) lub filet drobiowy (kurczak albo indyk), jaja, mleko, twaróg, ser żółty (źródła białka zwierzęcego).

 

 

 

 

Wyeliminuj smażenie.

 

dieta cukrzycowaWybieraj te techniki obróbki termicznej, które nie sprawiają, że potrawy są tłuste, np. gotowanie w wodzie, na parze, duszenie albo pieczenie. Wybór sposobów jest szeroki i może być równie lub nawet bardziej smaczny, niż smażenie. A na pewno dużo zdrowszy, szczególnie dla cukrzyków. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrezygnuj z alkoholu i słodyczy.

dieta cukrzycowa Należy wykluczyć te produkty z diety, gdyż powodują wzrost stężenia glukozy, triglicerydów oraz cholesterolu i są przyczyną hiperlipidemii (nadmiaru lipidów we krwi).

 

 

 

 

 

Dodaj do każdego posiłku warzywa i owoce. 

dieta cukrzycowaKażdy wie, jak ważne jest spożywanie tych produktów, jednak osoby chorujące na cukrzycę szczególnie powinny zwracać uwagę na ich zawartość w swojej codziennej diecie. Najlepiej, żeby jedzone były na surowo. Pamiętaj, żeby wybierać mniej słodkie owoce (takie, które zawierają w 100 g do 10 g węglowodanów), np. arbuz, cytryna, truskawki, czy wiśnie. Nie przesadź z ananasem, brzoskwiniami, gruszkami jabłkami, pomarańczami, morelami, śliwkami, czereśniami, jagodami, kiwi i malinami (mają 10- 15 g cukrów w 100 g). Unikaj natomiast winogron i bananów. 

 

 

Pij zdrowe soki. 

dieta cukrzycowaMuszą one być niesłodzone, najlepiej, jeśli będą świeżo wyciśnięte i z dodatkiem odrobiny wody dla rozcieńczenia. Wyeliminuj soki dostępne w sklepach, ponieważ są pełne szkodliwych cukrów.

 

 

 

 

 

 

Pamiętaj o produktach węglowodanowych skrobiowych,

dieta cukrzycowa czyli pieczywie pełnoziarnistym lub ciemnym, makaronie, ryżu niełuskanym. Skrobia jest wielocukrem trawionym powoli w przewodzie pokarmowym, co zabezpiecza chorego przed skokami glikemii. 

 

 

 

 

 

Zwiększ ilość ryb w diecie. 

 

dieta cukrzycowa

Zawierają korzystne dla chorych kwasy Omega-3. 

 

Czytając ten artykuł można się przekonać, że dieta cukrzycowa wcale nie jest odmienna od tej, do jakiej powinien stosować się każdy z nas, niezależnie od stanu zdrowia. Jednak jak wiadomo, osoby chore tę dietę muszą koniecznie mieć wdrożoną, ponieważ to pomaga w procesie leczenia. Oczywiście, cukrzyca jest schorzeniem nieuleczalnym, ale prowadząc taki tryb kulinarnego życia, chory będzie odczuwał mniejsze jej skutki i dolegliwości z nią związane. Zdrowy styl życia gwarantuje polepszenie stanu zdrowia. Odbierz darmowy poradnik “9 kroków do lepszego zdrowia” i ciesz się dobrym zdrowiem. Odbierz Darmowy poradnik tutaj>>



Leave a reply